Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформлюється та видається громадянину України, що є призовником, військовозобов’язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа”.
Військово-обліковий документ оформлюється та видається:
а) у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
б) в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Військово-обліковий документ на бланку видається за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
– взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
– якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного;
– втрати (зіпсування);
Військово-обліковий документ на бланку оформлюється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У 2025 році деякі здобувачі освіти збережуть право на оформлення відстрочки від призову на військову службу. Зокрема, право на відстрочку матимуть здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”. Порушенням послідовності є повторний вступ на той самий рівень освіти або на рівень нижчий, ніж той, що вже здобутий.
Єдиним документом, який підтверджує право на відстрочку, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9 Постанови КМУ №560.
Чоловіки, які здобувають непослідовну освіту, правом на відстрочку скористатись не можуть, тому в Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО буде зазначено «Так, порушує».