Відгук учасника програми Erasmus+ Іващенка Дмитра

Взимку 2016 року у Академії відбулося зібрання для аспірантів, на якому проректор з наукової роботи УМСА, проф. І.П. Кайдашев повідомив про підписання контракту між УМСА та Університетом ім. Аристотеля в грецькому місті Салоніки у рамках проекту міжнародної академічної мобільності – Erasmus+. Цей договір передбачає академічні обміни студентами різного терміну навчання. І саме у весняному семестрі 2015-2016 н.р. мали змогу взяти участь аспіранти.

Для участі потрібно було написати мотиваційний лист та надати сертифікат володіння іноземною мовою на рівні В2, які співробітники наукового відділу передали до грецького університету. Через деякий час надійшов лист з посиланням на сайт Університету Аристотеля де потрібно було заповнити анкету, вказати дані попередньої освіти, запропонувати свої пропозиції та наміри щодо програми мобільності… І після трьох тижнів очікування, я отримав таке бажане запрошення на омріяну програму!

Надалі протягом декількох тижнів тривав процес збору документів для одержання національної грецької візи, хотілось би відзначити та подякувати за високий рівень підтримки як зі сторони наукового відділу нашої рідної Академії, так і зі сторони Департаменту міжнародних зв’язків університету Аристотеля. І коли всі формальності скінчилися, нарешті почалася подорож…

Салоніки – друге за розміром місто Греції, столиця регіону Македонія, місто з історією, що нараховує більше 2-х з половиною тисяч років, місто, в якому змішалися культури античних греків, римлян, візантійців, турків та сучасних європейців. Саме в ньому розміщується найбільший університет як у Греції, так і на Балканському півострові – Університет імені Аристотеля.

Університет Аристотеля розташований у самому центрі міста Салоніки і займає три величезні квартали (площа біля 33 га). На даний час у ньому навчається близько 75,000 (!!!) студентів на 11 факультетах (Теології, Філософії, Природничих Наук, Економіки, Юридичний, Медичний, Інженерний, Образотворчих мистецтв, Педагогічний, Сільськогосподарський та факультет Спортивних наук). У свою чергу, кожний факультет має у своєму складі декілька шкіл з різними напрямками навчання, загальною кількістю – 40. Наприклад, Медичний факультет складається зі шкіл: Медицини, Ветеринарної Медицини, Фармації та Стоматології. На території Університету знаходиться навіть власна Університетська лікарня.

  1. Будівля факультету Філософії
  2. Пам’ятник Аристотелю в Університеті
  3. Адміністративна будівля Університету

Участь у програмі Erasmus + передбачає отримання стипендії, яку студент витрачає на проживання, харчування та побутове життя у країні навчання. Житло за умовами програми необхідно винаймати самому, але так як Салоніки – студентське місто, то за підтримки Міжнародного відділу жодних проблем з облаштуванням не виникло.

Перший тиждень я займався підписанням контрактів на навчання, відкриттям банківського рахунку та отриманням студентської карти університету (греки взагалі не люблять робити все швидко, мають дуже короткі години прийому як в університеті, так і у державних установах).

Була призначена зустріч з координатором від школи Медицини, проф. I.Tsinopoulos. За його підтримки мене направили до найновішого та найкращого госпіталю міста Салоніки – Papageorgiou.

Цей госпіталь побудований за межами міста, має новітнє технічним обладнанням, місткість в 800 ліжок, містить різнопрофільні відділення, маючи тим самим можливості надавати повний спектр медичних послуг без залучення сторонніх організацій. За рік ця лікарня лікує у стаціонарах близько 72,000 пацієнтів і ще 850,000 обслуговується амбулаторно.

Вхід у Госпіталь

Моя практика проходила на базі Університетської клініки Хірургії №1. Ця клініка має місткість у 34 ліжка та 2 структурні підрозділи: загальної та судинної хірургії. За рік вони виконують близько 1600 оперативних втручань. Працюють у відділенні 16 наукових співробітників (професори, доценти, асистенти), які і виконують лікувальну роботу. Відділення займається підготовкою лікарів-резидентів (інтернів), термін навчання яких хірургічним спеціальностям триває 6 років. Також на базі відділення проводяться заняття зі студентами 6 курсу медичного факультету.

1,2 – Приймальне відділення

3 – Палата хірургічного відділення

4 – Ранковий обхід та перев’язки хворих.

Так як моє навчання тривало влітку, я мав дуже сприятливі умови для досягнення своїх цілей: в сезон відпусток було найбільше можливості долучатися до лікувальної роботи. Я мав змогу відвідувати поліклінічне відділення, працювати з пацієнтами у стаціонарі, брати участь у 24-годинних ургентних чергуваннях і, що звичайно найприємніше для хірурга, відвідувати операційний блок, де вже через декілька тижнів мені дозволили асистувати на операціях, а починаючи з 3-го місяця – виконувати певні втручання самостійно. Також я мав можливість збирати нові дані для використання у кандидатському дослідженні. Спілкування з колегами проходило англійською мовою, так як влітку не було можливості пройти курси грецької мови, але хотілось б зазначити, що для медиків – грецька мова не здається чимось складним, адже багато грецьких слів ми використовуємо у професійній діяльності.

Система охорони здоров’я у Греції побудована на принципах страхової медицини, що дає лікарні можливість, надаючи медичні послуги, отримувати кошти для закупівлі найсучаснішого обладнання та витратних матеріалів. Це і є найбільш помітною різницею з вітчизняною системою, це ж технічне забезпечення дозволяє хірургам виконувати найскладніші оперативні втручання.

1– Операційна судинного відділення

2 – Підготовка хворого до операції

3 – Виконання оперативного втручання

4 – Одна з перших самостійних операцій

Навчання зі студентами 6 курсу проводяться циклами по 2,5 місяці. Робочий час студента триває з 8:30 до 14:00. За цей час студенти максимально широко залучаються до лікувальної роботи: беруть участь у ранкових оглядах пацієнтів, потім, поділившись на невеликі групи, працюють у приймальному відділенні, поліклініці, відвідують оперблок. Кожного для хто-небудь зі студентів по черзі готує презентацію стосовно теми заняття і, після доповіді, група має дискусію по цій темі з викладачем. За час циклу кожен студент має провести курацію 2х хворих (від надходження до виписки). Поточного оцінювання занять не проводять, оцінку студент отримує в кінці циклу, здавши екзамен, на якому він готує усну доповідь, відповідає на теоретичні питання, вирішує тестові задачі та презентує хворих, над якими він проводив курацію.

Студентське життя:

Греки – дуже гостинні люди, багато свого вільного часу вони проводять у розвагах, що також накладає відбиток на студентське життя. Одномоментно за різними програмами Erasmus в Університеті Аристотеля навчаються більше 400 студентів та аспірантів з усіх країн Європи та пострадянського простору. Можна відмітити дуже гарну організацію студентського життя завдяки місцевій студентській спілці Erasmus. Кожного тижня обов’язково проводяться зустрічі, які мають на меті згуртувати молодих представників різних культур: танцювальні, конкурсні програми, запрошують відвідати місцеві грецькі таверни, організовують тури з відвідуванням місць археологічної спадщини. Ці заходи дозволили мені здобути численні знайомства та поспілкуватися з представниками кожної європейської країни.

Українці завжди разом

1 – Українці завжди разом

2 – Прогулянка містом

Взагалі, бути студентом у Греції – дуже приємно, весело та дешево: після отримання студентської картки ви маєте знижку 50% на проїзд у транспорті (і на міжміські маршрути також), безкоштовний вхід до будь-яких музеїв та історичних пам’яток.

Також в Університеті Аристотеля є студентська їдальня, в якій для студентів видають безкоштовне 3-х разове харчування, а у самому місті – безліч недорогих місцевих пекарень, в яких можна купити національну випічку. Також у будь-якому куточку Салонік ви маєте змогу знайти невеличкі кав’ярні (Греки, мабуть, найбільші споживачі кави серед європейців), у яких місцеві жителі люблять проводити цілі вечори у спілкуванні один з одним.

Прогулянка містом

1,2 – Афінський акрополь

3 – Афінська Академія

4 – Пляжі біля Салонік

А якщо у вас є змога відвідати Грецію у весняному навчальному семестрі, то до всіх розваг додаються ласкаве сонечко, кристально чисті води та пляжі Егейського моря.

Також з Салонік у вільний час дуже легко відвідувати прилеглі країни, такі як Македонія, Болгарія та Сербія, познайомившись з їхньою культурою. І, звичайно, ви маєте можливість побачити колиску демократії – місто Афіни та його славнозвісний Акрополь.

Участь у подібних міжнародних програмах є для Вас прекрасною можливістю здобути новий, неперевершений досвід, як у професійному плані, так і в контексті здобуття нових знайомств, спілкування та покращення володіння іноземними мовами.

Хочу подякувати за надану можливість науковому відділу УМСА на чолі з проф. Кайдашевим І.П.