Здобувачі освіти вивчають основи та методи дослідження судової криміналістики / Students study the basics and methods of forensic science

19 квітня 2024

На завершення вивчення вибіркової освітньої компоненти «Основи судової медицини та криміналістики» здобувачі спеціальності «Парамедик», група №31 БП ознайомилися з основами та методами дослідження судової криміналістики в стінах Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Опанування даної освітньої компоненти передбачає ознайомлення з методами судово-медичних досліджень та основ криміналістики, що доцільно при отриманні необхідних загально-медичних знань для здобувачів освіти. Крім того, згідно з укладеним Договором про співпрацю з ПДМУ, практичні заняття проводились співробітниками центру.

Students study the basics and methods of forensic science

At the end of the study of the elective educational component "Fundamentals of Forensic Medicine and Criminalistics", the students of the specialty "Paramedic", group №31 BP got acquainted with the basics and methods of forensic science at the Poltava Scientific Research Forensic Center of the Ministry of Internal Affairs of Ukraine. Mastering this educational component involves familiarizing with the methods of forensic analysis and the basics of forensic science, which is advisable in obtaining the necessary general medical knowledge for students. In addition, in accordance with the Cooperation Agreement with the PSMU, practical classes were conducted by the Center's staff.